28 червня -День Конституції України
Чинна Конституція Украни була ухвалена Верховною Радою України Конституції 28 червня 1996 року. У ній визначено права і свободи громадян, суспільно-політичний та державний устрій, основні принципи взаємодії гілок влади, засади регулювання найважливіших суспільних відносин.
Неможливо переоцінити внесок України в історичне становлення і розвиток сучасного світового конституціоналізму. Історія розвитку конституційного процесу в Україні сягає часів Київської Русі, біля його витоків лежать збірка стародавнього українського права «Руська Правда», а також пізніші історичні пам'ятки правової культури України — «Литовські статути», акти періоду козацької держави Богдана Хмельницького «Березневі статті» («Статті війська Запорізького»).
Перша історично новітня українська конституція, відома як Конституція Пилипа Орлика, була укладена 5 квітня 1710 року латинською та українською мовами. Вона увібрала в себе творчі й наукові здобутки тогочасної політичної і правової думки Європи та має право називатися першою демократичною конституцією світу. У ній висловлено споконвічного прагнення українців до власної державності. Стрижневою ідеєю цього документа є природне право кожної нації на самовизначення. У ній також проголошувалися суверенність і недоторканність кордонів України та закладалися головні принципи республіканської форми правління.
Наступною українською конституцією була Конституція Української Народної Республіки (УНР), прийнята 29 квітня 1918 року. У ній наголошувалось, що вся влада в Республіці «походить від народу», а її верховним органом є Всенародні збори.
Чинна Конституція України (1996 р.) ухвалена Верховною Радою України від імені Українського народу - громадян України всіх національностей.
Згідно з останніми опитуваннями, 47% громадян України ніколи не читали Конституцію. Просто уявіть — майже половина українців не тримала в руках головний закон. А тепер згадайте, що значна частина людей, які таки читали Конституцію, — це школярі, які були повинні це зробити відповідно до шкільної програми.
То що ми святкуємо 28 червня?
Коли 24 роки тому Верховна Рада вночі екстрено ухвалювала новий Основний закон країни, ніхто не знав його подальшу долю. Документ, який розробляли кілька років і в муках приймали після доби важкої роботи, свого часу експерти назвали однією з найкращих конституцій у світі. Але дуже скоро виявилося, що наша Конституція не така досконала. Що вона не може забезпечити гармонійний розвиток України.
А значить її треба змінювати. Знову і знову. Переписувати й узгоджувати, з не меншими муками і болем для держави та всіх українців, хай вони цей документ і не читали.
Після змін у Конституцію в 2019 році про курс на ЄС та НАТО, здавалося, що це хірургічне втручання в документ досить довго буде останнім. Однак… ми спостерігаємо черговий сплеск інтересу до Основного закону.