Всесвітній день охорони довкілля
Всесвітній день охорони довкілля (англ. World Environment Day) — міжнародний день ООН, що відзначається щорічно 5 червня. Історія цього свята така:
11 травня 1971 року генеральному секретареві ООН надійшло звернення, яке підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв'язку із забрудненням довкілля: «Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами».
У 1972 році у Стокгольмі відбулася Всесвітня конференція із захисту довкілля, на якій були присутні повноважні представники 113 держав. Учасники конференції ухвалили рішення щодо щорічного проведення Всесвітнього дня охорони довкілля 5 червня.
Офіційно Всесвітній день охорони довкілля був заснований Генеральною асамблеєю ООН на її 27-й сесії 15 грудня 1972 року. Також була заснована нова організація в системі ООН — Програма ООН по навколишньому середовищу, під егідою якої з тих пір і відзначається всім світовим співтовариством щорічно День охорони довкілля.
Всесвітній день охорони довкілля є одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем довкілля, а також стимулювати політичний інтерес і відповідні дії.
Святкування цього Дня розраховане на те, щоб привнести людський фактор у питання охорони довкілля; дати народам світу можливість активно сприяти стійкому й справедливому розвитку; сприяти розумінню того, що основною рушійною силою зміни підходів до природоохоронних питань є громади; а також роз'яснити корисність партнерських відносин, щоб у всіх країн і народів було більше безпечне й благополучне майбутнє.
Заходи до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища проводяться у більшості країн світу як на державному рівні, так і на рівні громадських організацій, колективів навчальних закладів, шкіл.
Це насправді «народна подія», що супроводжується вуличними мітингами, парадами велосипедистів, «зеленими» концертами, конкурсами творів і плакатів у школах, посадкою дерев, а також кампаніями з рециркуляції відходів і прибирання території.
Національний олімпійський комітет України також не стоїть осторонь і опікується питання екології.Через власні освітні проекти для дітей та молоді, за підтримки світових організацій та партнерів проводяться заходи, які направлені на захист екології.
П’ятий рік поспіль в усіх регіонах нашої держави проводиться проект ОlympicLab, завдяки якому учні можуть познайомитися з олімпійцями, дізнатися про олімпійські цінності, як будувати кар’єру, дотримуватися тендерної рівності тощо. В минулому році до напрямків проекту було включено «Олімпійський екомодуль», який успішно реалізується регіональними відділеннями України за участі лісівників, екологів, олімпійців, волонтерів висвітлюючи молодому поколінню проблеми захисту навколишнього середовища, гасіння пожеж, подолання повеней, вирубки лісів, забруднення водного та повітряного простору, питання сміття тощо. Проект має свій логотип та отримав широку популярність серед молоді. Він надає можливість залучення до екологічних активностей широких верств населення та його здійснення відбувається із урахуванням вимог щодо епідеміологічної ситуації та з дотриманням умов карантину. Зокрема, заходи проекту можуть включати як практичну складову так і навчальну, що проводиться онлайн.
Вказаний проект знайшов підтримку Комісії «Спорт та навколишнє середовище» НОК України, під час останього засідання якої, 20 травня 2020 року, було ініційовано старт екологічних заходів проекту з нагоди Міжнародного дня ОНН «Всесвітній день довкілля», який щорічно відзначається у всьому світі 5 червня.