Інформаційна сторінка. День боротьби з тютюнопалінням
«Здоровий Спосіб Життя» містить різноманітні складові, що стосуються усіх галузей здоров'я — фізичної, психічної, соціальної і духовної. Стан здоров’я людини залежить на 20% від спадковості, на 10% від рівня розвитку медицини, на 20% від стану довкілля, на 50% від способу життя. Тому справедливі слова: «Ваше здоров’я у ваших руках». Люди давно переконалися, що на здоров’я впливає безліч чинників, і найголовніший з них – це спосіб життя. В основі здорового способу життя лежить також і принцип: відсутність шкідливих звичок (тютюнопаління, вживання наркотиків, алкоголю).
Статистика вживання тютюну в Україні. Причини куріння піллітків.
Всесвітня організація охорони здоров'я презентувала звіт про глобальну епідемію тютюну. Згідно з нею, 22,3% світового населення вживають тютюн (36,7% чоловічого населення і 8% жінок вживають тютюн у світі), але глобально кількість курців у світі зменшується.
В Україні приблизно 23-24% дорослого населення є споживачами тютюну. Серед підлітків віком 13-15 років тютюн вживають 14,9%, що майже на 2% вище, аніж у Європі, та на понад 4% вище, ніж у світі. Майже 15% українських підлітків курять, і це є загрозливою тенденцією. Ці підлітки потенційні курці, із них:
- 17,8% — це хлопці,
- 12,1% — дівчата.
Причини куріння піллітків.
Що стосується паління серед підлітків, то тут спочатку привабливим чинником є бажання виглядати дорослим, не бути «білою вороною» серед друзів, що палять, потім звичка укорінюється. Діти шкільного віку багато в чому залежать від думки своїх однолітків. Найпоширеніші причини, що штовхають підлітка до тютюнопаління:
-
Відмовитися від пропозиції закурити – значить, відбитися від
суспільства і втратити свій статус.
-
До причин куріння відносяться: популяризація шкідливої звички;
куріння батьків; бажання «стати дорослим»;
-
Спроби піти проти заборони; нудьга і бажання спробувати щось
нове.
Для збереження здоров`я населення владою України підготовлені Закони, Постанови і Розпорядження щодо запобігання тютюнопаління по наступних напрямках:
-
Регулювання виробництва і обігу тютюнових виробів.
-
Щодо реклами тютюнових виробів.
III Щодо шкідливого впливу на здоров'я населення та зменшення вживання.
IV. Щодо заборони куріння, у т. ч. куріння пристроїв для нагрівання тютюну, у визначених громадських місцях.
V. Співпраця України з Міжнародними організаціями щодо боротьби з тютюнопалінням і охороною здоров’я:
-
15 березня 2006 — Верховна Рада ратифікувала Рамкову конвенцію Всесвітньої організації охорони здоров’я з боротьби з тютюном.
-
У системі ВООЗ Україну зараз презентує крайовий офіс, створений в 1994 році, де працюють 25 співробітників, у тому числі експерти з проблематики боротьби з тютюнопалінням.
-
Законом України «Про рекламу» забороняється: реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, реклама на радіо та телебаченні, у тому числі за допомогою кабельного, супутників. Кабінет Міністрів України затвердив кольорові малюнки і піктограми, що входять до додаткових медичних попереджень на упаковці тютюнових виробів, із запропонованого переліку Європейського Союзу. Верховна Рада зобов'язала виробників тютюнових виробів розміщувати на пачках сигарет попередження про шкоду від куріння і можливі захворювання.